Biodrowy staw kulisty to szczególnie zapracowana partia naszego ciała, która może się poruszać we wszystkich kierunkach. Nic dziwnego, że staw biodrowy dotykają zmiany zwyrodnieniowe, które niejednokrotnie skutkują zabiegiem. W Pro – Fizjo dokładamy wszelkich starań, by zarówno przygotowanie do operacji, jak i pierwsze tygodnie po zabiegu były bezproblemowe oraz doprowadziły do pełnej sprawności.
Po zabiegu endoprotezoplastyki pacjent jest obarczony stresem okołooperacyjnym i ma zapotrzebowanie na energię, dlatego istotne jest zapewnienie mu wczesnego żywienia. Dieta – zarówno przed zabiegiem, jak i po, ma kluczowe znaczenie w powrocie do zdrowia. Dlaczego? Powodów jest kilka – zmniejsza chorobowość pooperacyjną, ogranicza liczbę powikłań, a przede wszystkim skraca długość pobytu w szpitalu.
Pierwsze doby po zabiegu mają na celu działanie przeciwzakrzepowe i zapobiegające zanikom mięśniowym (dzięki ćwiczeniom izometrycznym). Nie zapominamy także o edukacji pacjenta, szczególnie w obszarze nowych nawyków ruchowych. Już 12 godzin po zabiegu stopniowo wprowadzana jest pionizacja przy asekuracji fizjoterapeuty. Niewielka aktywność to także sposób na redukcję obrzęków i zaparć, poprawę jakości snu oraz polepszenie równowagi ciała.
Ze swojej strony gwarantujemy dostosowanie ćwiczeń do możliwości oraz wieku pacjenta. Wyznajemy zasadę, że pełny powrót do zdrowia to składowa trzech czynności, które każdy musi zastosować: jedz, śpij, ćwicz… i wracaj do zdrowia!
Pierwsze tygodnie dla pacjenta to poruszanie się przy pomocy dwóch kul. W przebiegu rehabilitacji podstawą jest nauka prawidłowego chodu oraz reedukacja postawy ciała, a co za tym idzie wzmocnienie mięśni otaczających staw – i to nie tylko po stronie chorej.
W Pro – Fizjo dbamy również o pracę nad blizną pooperacyjną w celu zapobiegania zrostom i jakimkolwiek odczuciom bólowym. Z czasem wprowadzamy ćwiczenia ze wzrastającym oporem oraz treningi czucia głębokiego. Aby powiększyć zakres i jakość wykonywanych ruchów Pro – Fizjo stawia na terapię manualną. Doskonałe efekty przynosi funkcyjny masaż i opracowanie tkanek miękkich.
Ostatnia faza rehabilitacji w Pro – FIzjo to nie tylko stopniowe zwiększanie obciążeń na rehabilitowanej partii ciała, ale także poprawa stabilizacji i dalsze rozciąganie. Wówczas wprowadzamy aktywności specyficzne dla danej dyscypliny, aby sportowiec mógł powrócić do pełnej sprawności, rozpocząć przygotowania do kolejnych zawodów, a także uniknąć urazów w przyszłości.
W Pro – Fizjo zdajemy sobie sprawę, że taka zmiana w stawie biodrowym jest równoznaczna ze zmianą w całym organizmie, dlatego celem fizjoterapii jest przywrócenie równowagi w całym ciele.